Välkommen Gäst. Var snäll och logga in eller registrera dig som ny medlem.
Har du inte fått ditt aktiveringsbrev?
23 Februari, 2012, 05:43

Sidor: 1 [2]  Alla
  Skriv ut  
Författare Ämne: Genväg på hemskärmen?  (läst 1420 gånger)
0 Medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.
RolfC
Nykomling

Antal inlägg: 45

FileMaker-utvecklare sedan 1988


Visa profil Hemsida
« Svara #15 skrivet: 26 Oktober, 2011, 11:09 »

Jag tycker den lösning som Apple tagit fram, iPhone Configuration Utility, verkar både enkel och snabb. Den fyller mina behov Leende (smiley)

Jag har t.ex. gjort en ikon (med egen symbol) som öppnar en databas i FileMaker Go och loggar in med automatik med hjälp av urlen:

fmp7://[[account:password@]netaddress]/databasename

Mycket användbart!
Loggat

Rolf Clausen | Mallverkstan | www.mallverkstan.se | 046-235250 | Certifierad FileMaker 7/8/10/11
David Wikström
Flitig postare

Antal inlägg: 296



Visa profil Hemsida
« Svara #16 skrivet: 26 Oktober, 2011, 14:30 »

iPhone Configuration Utility är nog en utmärkt lösning i många fall. Det är ju väldigt bra att användaren inte själv behöver välja "Add to Home Screen" och skönt att slippa använda ett "hack".
Däremot är det ju inte så praktiskt att den som distribuerar konfigurationen behöver ha varje användares e-mailadress. Funkar i många fall, men inte alltid.
Vet någon om det finns andra sätt att distribuera konfigurationsfilen? Vore kanske kul att testa att lagra den i ett container-fält, exportera från Go med alternativet "öppna" och se vad som händer...

Vidare skulle jag själva vara lite skeptisk till att öppna en konfigurationsfil, i synnerhet om jag inte har full koll på vem som egentligen skickat den. Vet någon något om eventuella säkerhetsrisker med konfigurationsfiler?
Loggat

David Wikström
FileMaker 11/10/9/8 Certified Developer
FBA Member
FBA Trainer
RolfC
Nykomling

Antal inlägg: 45

FileMaker-utvecklare sedan 1988


Visa profil Hemsida
« Svara #17 skrivet: 26 Oktober, 2011, 15:57 »

Konfigurationsfilen kan ju även laddas ner via en länk från webben, eller med sladd. Det mesta står i dokumentationen till programmet som hittas här:

http://developer.apple.com/library/ios/#featuredarticles/FA_iPhone_Configuration_Utility/Introduction/Introduction.html

Att distribuera via container-fält kanske fungerar? En snabbtest visar dock att det inte går med kommandot Öppna efter att ha klickat i container-fältet i alla fall.
Loggat

Rolf Clausen | Mallverkstan | www.mallverkstan.se | 046-235250 | Certifierad FileMaker 7/8/10/11
RolfC
Nykomling

Antal inlägg: 45

FileMaker-utvecklare sedan 1988


Visa profil Hemsida
« Svara #18 skrivet: 16 November, 2011, 15:56 »

Sedan några veckor tillbaka finns det också en app i AppStore som kan lägga till ikoner på hemskärmen och koppla ikonen till en URL. Appen heter IconProject och kostar 7 kr.
Loggat

Rolf Clausen | Mallverkstan | www.mallverkstan.se | 046-235250 | Certifierad FileMaker 7/8/10/11
mvRobert
Flitig postare

Antal inlägg: 119



Visa profil Hemsida
« Svara #19 skrivet: 17 November, 2011, 10:20 »

Vill man inte ladda ner appen så kan man även använda denna sida som ni kanske redan sett:
http://iphoneza.co.za/IconSettings/
Jag snodde lite kod från den och byggde en egen variant för Go.
Loggat

Robert Olsson | Mallverkstan | www.mallverkstan.se | 046-235250 | Certifierad FileMaker 7/9/10/11
Sidor: 1 [2]  Alla
  Skriv ut  
 
Gå till: